Skip Navigation LinksNews

Haberler

DAÜ, EDUROAM Projesi ile Dünya Kablosuz Akademik Ağına Bağlandı

DAÜ, EDUROAM Projesi ile Dünya Kablosuz Akademik Ağına Bağlandı

DAÜ 2 MİLYAR KİŞİ İLE AYNI TEKNOLOJİK DİLİ KONUŞUYOR

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile gerçekleştirmiş olduğu işbirliği neticesinde Eduroam (Education Roaming -Eğitim Gezintisi) ile dünyaya bağlanmaya başladı. Gerek öğrenci yapısı, gerek akademik kadrosu, gerekse uluslararası kurum ve kuruluşlarla yaptığı akademik işbirlikleri kapsamında uluslararası bir yapıya sahip olan DAÜ, bu proje ile 103 Türkiye Üniversitesi arasında  Ankara Üniversitesi’nden sonra 600 hizmet noktası ile en büyük ikinci kablosuz eduroam ağını kurmuş oldu. (http://eduroam.org.tr/participants.php). Bu sistemden 20 bin üzerinde DAÜ öğrenci ve personeli aynı anda faydalanabilecek.

Eduroam, kablosuz ağ güvenlik standartlarını kullanarak, üye kurumların kullanıcılarının diğer eğitim kurumlarında da sorunsuzca ağ kullanımını amaçlıyor. Bu bağlantı ile DAÜ öğrencileri ve personeli Eduroam’a üye bir üniversiteye gittiği zaman DAÜ’deki gibi ağa bağlanıp internet kullanmaya başlayabilecekler. Uluslararası birçok üniversite ile işbirliği içerisinde olan DAÜ, akademik personelinin işbirliği çerçevesinde gittiği ülkelerde sorunsuz bir şekilde DAÜ kimlik şifreleri ile Eduroam ağına başarı ile bağlanmalarını sağlamaktadır. Bununla beraber değişik farklı ülkelerden DAÜ kampüsünde bulunan öğrenci ve akademik personel kendi kimlik ve şifreleri ile DAÜ ağı üzerinden Eduroama bağlanabilmektedirler.  Eduroam Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Üniversiteleri arasında ilk kez DAÜ tarafından kullanılmıştır.  

Böylelikle, teknoloji ve akademik alanlarda ilklere her zaman öncülük eden DAÜ, Eduroam ile başarılı projelerden birine daha ismini yazdırmış oldu.

Eduroam Nedir?

Eduroam  projesi Avrupa Eğitim ve Araştırma Bilgi Ağ kuruluşu TERENA tarafından Hollanda, Almanya, Finlandiya, Portekiz, Hırvatistan ve İngilterede’ki Üniversite ve bilim merkezlerini birbirine en kolay ve güvenilir bir ortak yöntemle birbirine bağlamak amacı ile 2002 yılında  başlatılmıştır. Bugün eduroam  başta Avrupa ülkeleri  olmak üzere, 89 ülkedeki akademik kurumları kablosuz ağ ile birbirine bağlayıp ortaklaşa paylaşılan veritabanları sayesinde 2 milyar üzerinde kimlik dolaşımına hizmet  sağlamaktadır. Eduroam bir Avrupa projesi olmasına ragmen tüm dünya genelinde ilgi görmüş olup, Amerika, Avusturalya, Kanada, Afrika gibi birçok bölge üniversite ve kuruluşlarında çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Buna göre 2 milyar üzerindeki kişi hiç bir ücret ödemeden tek bir aynı şifre ile 89 farklı ülkede bu sistemden faydalanmaktadır. Eduroam ile ilgili detaylı bilgiye https://www.eduroam.org/  internet adresinden ulaşılabilir. 

Tüm Haberleri Göster

Yayınlanma Tarihi
21 Eylül 2017