Skip Navigation LinksSports-Social-cubs

Sosyal Kültürel Klüpler

Lala Mustafa Paşa (LMP) Spor Sarayı

DAÜ Spor İşleri Müdürlüğü, sporun tüm branşlarında öğrencilerimize ve bölge insanına hizmet vermektedir.

Lala Mustafa Paşa (LMP) Spor Sarayı binasında bulunan en son sistem modern ekipmanlar ile donatılmış ve 7 gün hizmete devam eden stüdyoları, uzman kadrosu ve makul üyelik aidatlarıyla kapasitesinin üzerine çıkarak hizmet sunmaktadır. Salonumuz içinde bulunan Masa Tenisi salonu 7 gün boyunca ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

  • CARDIO merkezi
  • FITNESS merkezi
  • TRX stüdyosu
  • SPIN BIKE stüdyosu
  • AEROBIC-PLATES-BOSU

Açıkhava Spor Alanları

  • Halı Sahalar
  • Basketbol Sahaları
  • Tenis Kortları

Halı sahalarımızdan faydalanmak için LMP Danışma ofisinden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Açık Basketbol sahalarımız ve tenis kortlarımız ücretsiz olarak gece ve gündüz hizmete açıktır.

Kapalı Spor Alanları

LMP Spor Sarayı içerisinde 3 adet SQUASH salonu ve JUI-JITSU stüdyomuzda öğrencilerimizin hizmetindedir. Yaklaşık 3500 kişi kapasiteli spor salonumuz tüm salon sporlarına uluslararası boyutta hizmet vermektedir. İçerisinde tartan atletizm pisti ve çim futbol sahası bulunan stadyum öğrencilerimizin ve halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Ülke sporunda da misyon üstlenen Müdürlüğümüz, Voleybol, Basketbol, Atletizm, Tenis, Hentbol, Bilardo, Satranç, Güreş, Bisiklet , Masa tenisi, Triatlon, Futbol tenisi branşlarında ulusal liglerde mücadele etmektedir. Liglerde mücadele eden takımlarımızda yer alan öğrencilerimiz burs alarak eğitim ve öğretimlerine devam etmektedirler.Bunlara ek olarak ,Üniversiteler arası turnuva ve liglerde mücadele eden Kriket, Bowling, Darts, Yüzme, Futsal, Futbol takımlarımızda bulunmaktadır.

Öğrenciler üniversite içi veya profesyonel branşlarda spor yapmak için müdürlüğümüze gelip bilgi alabilirler.

İletişim

Adres:
Spor İşleri Müdürlüğü,

Doğu Akdeniz Üniversitesi
Gazimağusa, 99628, Kuzey Kıbrıs
Mersin 10, Turkey

Tel: +90 392 6302302
Faks: +90 392 6302319
E-posta: spor@emu.edu.tr
Web: spor.emu.edu.tr

Öğrenci Kulüpleri

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde öğrencilerin ilgi alanlarına göre boş zamanlarını değerlendirmeleri, yeni ilgi alanları, birlikte dinlenme ve eğlenme alışkanlığı kazanmaları, güzel sanatlarla ilgili faaliyetleri izlemeleri, kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılmalarını teşvik etmek amacıyla öğrenci kulüpleri kurulmaktadır.

Üniversitemizde isteyen her öğrenci, ilgi alanına giren kulüplere üye olabildiği gibi yeni ilgi alanlarına dönük kulüp oluşturmak için de girişimde bulunabilmektedir. Bu sayede, öğrencilerin sosyo-kültürel ve mesleki açıdan gelişmeleri, iletişim ve kendilerini ifade etme becerisi kazanmaları, kulüp konularıyla ilgili veya ortak etkinlikler düzenlemeleri, düzenlenen etkinliklere katılmaları, boş zamanlarını iyi değerlendirme ve birlikte eğlenme alışkanlığı kazanmaları amaçlanmaktadır.

Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü, yıl boyunca öğrencilerin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak ve pekiştirmek için çeşitli etkinlikler düzenler. Bu etkinlikler sadece öğencilerimize değil aynı zamanda bölge halkına da sunularak üniversite ve bölge halkı arasında iletişim köprüsü vazifesi de görür.

Kulüpler

ACM Öğrenci Topluluğu

ACM (Association for computing Machinery) bilgisayar mühendisliği bilimini bir araya getirmek için 1974 yılında New York şehrinde kurulmuştur. Bugün dünya çapında 100.000 üzerinde üyesi vardır. ACM, mesleki akademik yayın ve toplantı faaliyetlerinin yanı sıra bilgisayar biliminin Nobel’i sayılan Turing Ödülü’nü veren kuruluştur. ACM DAÜ, teknolojiye var olan ilgiyi arttırmayı ve teknolojiyi herkesin anlayacağı şekilde anlatmayı hedefler. Ayrıca düzenlediği seminer ve etkinliklerle kendini geliştirme amacı taşıyan tüm çğrencilere kariyerlerini planlamaları konusunda yardımcı olmaktadır. DAÜ ACM’nin bilişim teknolojileri konularında gerçekleştirdiği etkinliklerin üniversite öğrencileri tarafından düzenlenmekte ve birçok bölüme de hitap etmektedir.

AEGEE (Avrupa Öğrencileri Forumu)

AEGEE, yarının Avrupası’nı oluştururken farklı kültür, anlayış ve bakış açılarına sahip bireylere, birbirlerini tanıma fırsatı vermekte olup önyargıların kaldırılmasını, karşılıklı güveni, anlayış ve işbirliğinin geliştirilmesi için çalışmaktadır.

AIESEC

Dünya’da +120 ülkede 1.600’ü aşkın üniversitede yer alan AIESEC, topluma pozitif etki edebilmek için gençlerin kendi potansiyellerini keşfedecekleri ve geliştirecekleri uluslararası bir platformdur. Bu amaç doğrultusunda AIESEC, yıl içerisinde 470’ten fazla konferans yürütür, üyelerine 10.000 yurtdışı tecrübesi sağlar ve 10.000’in üzerinde liderlik tecrübesi sunar. Dünya genelinde 1948 ve KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde 1992 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren AIESEC politika dışı, kar amacı gütmeyen, yenilikçi, din, dil, ırk ayrımı gözetmeyen ve tamamen gönüllü üniversite öğrencileri tarafından yönetilen “Dünya’nın En Büyük Öğrenci ve Değişim Organizasyonudur.” Ayrıca, Dünya gençliğinin temsilcisi olarak UNESCO, UNICEF ve BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’e gençlik danışmanlığı yapmaktadır.

Anime Kulübü

Kulüp 2018 yılında bir grup yabancı öğrenci tarafından anime kültürünü tanıtmak amacıyla kurulmuştur. Kulüp kendi içinde üyelerine teorik ve pratik eğitimler vermektedir. Üyelerinin animasyon becerilerini, zihinsel düşünce yapılarını geliştirmeyi hedefler. Yeni kurulmuş olmasına rağmen kısa sürede üye sayısını artırmış, yaptığı etkinliklerle öğrencilere animeyi sevdirmiştir. Üyelerine çizim teknikleri konusunda eğitimler aracıcılığı ile yardımcı olmaktadır.

ASME

Tüm dünyada makina mühendisliği sanatını, bilimini ve uygulamasını destekleyen en üst düzey bir örgüt olmaktır. Ayni zamanda üyelerinin teknik yeteneklerini ve mesleki gelişimlerini güçlendirmek ve yükseltmek; makina mühendisliği alanında kaliteli program ve etkinlikler yardımıyla üyelerinin insanlığın refahına katkıda bulunmasını sağlamaktadır.

Atatürkçü Düşünce Kulübü

En çok üyesi olan kulüplerin başındadır. Kulüp “Atatürkçü Düşünce” çerçevesinde faaliyet gösterir. Amacı, Atatürk İlke ve İnkilaplarını yaymak, Atatürkçü Düşünce’ye uygun bir üniversite gençliği yaratmaktır.

Bayrak Futbolu Kulübü

Son yıllarda hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan Bayrak Futbolu üniversitemizde bir grup kadın öğrenci tarafından kurulmuştur. Voleybol, basketbol ve futbol gibi spor dallarından ayrı olarak ekipmansız oynanan bir spordur. Ekipman yerine bir kemere bağlı bayraklar kullanılır, spor da ismini bel etrafında bulunan bu bayraklardan almıştır.

Beşiktaşlılar Kulübü

DAÜ BJK; 2003 yılında bir grup Beşiktaş taraftarı öğrenci tarafından kurulmuştur. Amaç başta Beşiktaş’ı tanıtmak, Beşiktaşlılığı yaymak ve tüm Beşiktaşlıları bir çatı altında toplamak ve Türk sporunun geleceğine katkı koyacak faaliyetler planlamaktadır.

Çevre Kulübü

Farklı bölümlerden öğrencilerin oluşturduğu, etkinliklerine bir çok öğrencinin katıldığı, öğrencileri birleştirici rol üstlenen bir öğrenci kulübüdür. ‘Birlikten Güç Doğar’ ilkesiyle düzenlediği bir çok ilgi çekici organizasyonlarla en çok gelecek vaat eden kulüplerin başındadır. Ayrıca kulüp gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla çevreyi korumak için yeni çözümler bulmayı ve bunları hayata geçirmeyi sağlamak amacıyla faaliyetler düzenler.

Çocuk Hakları Kulübü

Çocuk hakları, insan hakları kavramının içinde ele alınması gereken bir konudur. Bugün, dünyanın birçok yerinde var olan insan hakları ihlalleri, çocuk boyutunda daha geniş kapsamlı ve büyüyerek, müdahale edilmesi daha zor şekilde yer almaktadır. Kulübümüzün amacı tüm farklılıkların içinde bulunduğu çalışmalar yapmak, çocuk haklarını savunmak, hak ihlalleri karşısında mücadele etmektedir.

Dans Topluluğu

Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü bünyesinde uzun yıllardan beridir faaliyet gösteren dans topluluğu, dansa gönül vermiş tüm DAÜ öğrencileri ile her türlü dans türünde çalışmalar yaparak, kendi içinde yetiştirdiği öğrencilerden profesyonel dansçılar ve eğitmenler çıkarmıştır. Dans Topluluğu üniversiteler arası dans festivallerinde, yurtiçi ve yurtdışıorganizasyonlarda üniversitemizi başarıyla temsil etmektedir.

DAÜ Arama ve Kurtarma Kulübü

DAÜ Arama Kurtarma Kulübü (DAÜ-KUT) 2000 yılında aktif olarak çalışmaya başlamıştır. Amacı; DAÜ öğrencilerinin herhangibir doğal afet veya kaza esnasında uygulanması gerekli ilk yardım konularında ndoğru ve bilinçli bir şekilde müdahale etmelerini sağlayacak şekilde yetiştirmeleri ve olası bir can ve mal kaybının en aza indirgenmesidir. DAÜ-KUT tamamı DAÜ’lü öğrencilerden oluşan bir topluluktur. Oldukça disiplinli ve yoğun çalışmaktadırlar. DAÜ-KUT Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı tarafından düzenli olarak organize edilen eğitim kamplarına ve tatbikatlarına katılmaktadır. Verilen Eğitimler; Temel Dağcılık İlk Yardım Doğal Afet Psikolojik Destek ve Travma Kamp Kurma Teknikleri

DAÜ Bilimsel Araştırma Topluluğu

Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi öğrencilerinin girişimiyle 2015 yılında kuurlmuştur. Tıp Fakültesi öğrencilerinin bilimsel gelişmeleri ve güncel yayınları takip etmeye yönlendirilmesi, bilimsel araştırmaları yorumlayabilecek eleştirisel bakış açısı kazandırılması, bilimsel araştırma ve derleme sunumu yapmak isteyen öğrencilerin ulusal ve uluslararası kongrelere katılımı konuusnda her türlü desteğin sağlaması amacıyla kurulmuştur.

DAÜ Müzikal Topluluğu

Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü’ne bağlı Öğrenci Kulüpleri bünyesinde 2007 yılında kuruldu. Tiyatroyu, müziği ve dans etmeyi seven bir grup DAÜ’lü öğrenci tarafından üniversiteye kazandırılan topluluk, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin ulusal ve uluslararası alanlardaki başarılı kimliğinin akademik olduğu kadar sanatta da var olabileceğini kanıtlamayı amaç edinmiştir. Topluluk DAÜ öğrencileri başta olmak üzere tüm üniversite öğrencilerinin hayatına müzikal aracılığı ile pozitif dokunuş yapmayı hedefler. Dileyen tüm ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri topluluğun bir parçası olabilmektedir.

DAÜ Oyun Platformu

2011 yılında kurulmuştur. Üniversitemizin farklı bölümlerinden öğrencilerin ve uzman öğretim üyelerinin katkıları ile dijital ve dijital olmayan oyunların tasarlanıp geliştirilmesi hedeflenmektedir. Kulübümüz bu bağlamda üniversiteler arası oyun geliştirme ve oyun yaratma seminerlerine öğrenci göndermektedir. Kulübümüzde oyun tasarımı ve oyun geliştirme konusunda bir çok atölye çalışması yapılmıştır. Kulüp tamamı ile uzmanlık gerektiren konularda özellikle oyun geliştirmenin ana temasını oluşturan modelleme ve animasyon teknikleri üzerine eğitim vermektedir.

Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü

Öğrencilerimizin doğal çevreyle iç içe olan sosyal yaşamları bağlamında doğada yaşam konusunda meraklı, bilgili ve çevre bilinciyle donanmış bireyler olmalarına katkı sağlayan, yanısıra onların keşif, fiziki ve ruhsal yeteneklerini geliştirebileceği bir kulüptür.

Edebiyat Kulübü

Kulüp, edebiyatın toplumu yönlendiren, kültürün nesilden nesile aktarılmasında önemli bir rol oynayan bir bilim olduğunu göstermeyi hedefler. Yapılan kulüp çalışmaları ile DAÜ öğrencilerinin düşünme, yazma ve okuduğunu entelektüel açıdan yorumlayabilme yeteneklerinin geliştirmesi amaçlanır.

Elektronik Spor Kulübü / E-Spor Kulübü

2019 yılında kurulmuştur. Online oyunlar üzerine kurulu bir spor dalıdır. Gençlerin sanal ortamda dünyanın bir çok yerinden e-spor oyuncuları ile rekabet ederek hem sosyalleşmeleri hem de profesyonel meslek olarak ileride devam etmeleri hedeflenmektedir. Üniversitemizde de kulübümüze olan ilgi hızla yayılmaktadır. Dileyen öğrencilerimiz e-spor kulübüne üye olabilir ve kulübümüzün faaliyetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmektedir.

Endüstri Mühendisliği Kulübü

Doğu Akdeniz Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü (DAÜ EMK) 1999 yılında kurulmuştur. Kulüp kurulduğunda yıldan itibaren DAÜ öğrencilerinin kariyer gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla çeşitli sertifikalı eğitimler düzenlenmektedir. 2009 yılında Kesintisiz Eğitim Kampı-DAÜ KEK organizasyonunun ilkini gerçekleştirmiştir. Bugün söz konusu etkinlik ulusal organizasyon olarak kabul görmüş ve Türkiye’den birçok endüstri mühendisliği öğrencilerini üniversitemizde misafir etmiştir.
DAÜ Emt, Avrupa çapında Endüstri Mühendisliği ve İşletme alanında tek organizasyon olan Avrupa Endüstri Mühendisliği ve İşletme öğrencileri kısaca ESTIEM’in üyesidir. Ayrıca DAÜ EMT Türkiye’den bir çok seçkin üniversitenin Endüstri Mühendisliği Kulüpleri ile Topluluklarının da bir çatı altında toplayan Türkiye Endüstri Mühendisliği Toplulukları Birliği’nin de üyesidir.

Fenerbahçeliler Kulübü

2001 yılında bir grup Fenerbahçeli DAÜ öğrencisi tarafından kurulmuştur. Fenerbahçe taraftarlarını bir çatı altında toplayıp birlik, dayanışma ve sosyalleşmeyi hedefleyen kulüp sosyal sorumluluk projeleri ile de adından söz ettirmektedir.

Fikir ve Münazara Kulübü

Öğrencilerin genel kültürlerini artırmak, düşüncelerini özgürce ifade edebilecekleri bir ortam yaratmak, tarih bilgilerini ve ikna kabiliyetlerini artırmak amacıyla eğitimden, çevreye, spordan sanata, bilimden kültüre pek çok konu hakkında fikir alışverişinde bulunmalarını sağlayacak bir entelektüel ortam yaratmayı amaçlar.

Fotoğrafçılık Kulübü

Doğu Akdeniz Üniversitesi Fotoğrafçılık Kulübü’nün amacı fotoğraf sanatını sevdirmek, yaygınlaştırmak, fotoğraf severlere bilimsel yöntemlerle fotoğraf bilgisi verip daha ileri düzeye getirmek ve aynı zamanda Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin farklı kültürlerdeki öğrencileri arasında fotoğraf sanatı aracılığı ile sıcak, samimi ve sosyal ilişkiler kurulmasına yardımcı olmaktır. Kulüp belli aralıklarla eğitim gezileri düzenlemektedir. Öğrenciler Kıbrıs’ın tarihi güzellikleri ile tanışırken, bunları fotoğraflama şansı da elde etmektedirler. Ayrıca kulüp her dönem en az bir sergi organize etmektedir. Fotoğraf sanatına ilgi duyan tüm öğrenciler kulübe üye olabilmektedir.

Genetik Kulübü

Doğu Akdeniz üniversitesinde bu bilim alanında bilgi ve becerilerle donanmış, etik değerlere sahip, yaratıcı, girişimci, proje odaklı ve çok disiplinli çalışmalara yatkın, ulusal ve uluslararası yetkinliğe sahip moleküler biyologlar yetiştiren; yenilikçi ve girişimci bir kulüp olmaktır.

Genç Liderler Kulübü

Doğu Akdeniz üniversitesi öğrencileri genç liderler kulübü üyelerinin kişisel gelişimini sağlamak ve topluluğu ülke çapında ilerletmektir. Aynı zamanda genç arkadaşlarımızın öğrenim gördüğü alanlarda örnek temsil edecek insanlar haline getirmek ve mesleğinin yararı için güçlendirmektir.

Google Geliştiricisi Öğrenci Kulübü

Google teknolojilerini baz alarak, bulundukları bölgede geliştirici etkinlikler düzenleyen topluluklardır. DAÜ’de 2020 yılında kurulmuştur. Üniversite öğrencilerinin mobil, web, makine öğrenimini, bulut bilişim gibi becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmalarını amaçlayan bir Google Developers girişimidir. Geliştirici olarak büyümeye ilgi duyan tüm DAÜ öğrencileri kulübe kabul edilmektedir. Bir DSC’ye katılarak, öğrenciler bilgilerini peer-to-peer öğrenme ortamında büyütür ve yerel işletmeler ve topluluklar için çözümler geliştirirler.

Görsel Sanatlar Kulübü

Görsel sanat ve resim sanat kulübünün amacı öğrencilere kendilerini sanat yoluyla ifade etme imkanı vererek iç dünyalarının sağlıklı bir şekilde dışa vurumunu gerçekleştirebilme, geleneksel olanı özgün tasarıma dönüştürebilme, düşünme, üretme ve deneme kapasitesini geliştirebilme, öğrencinin sanat yoluyla öz güveninin oluşmasını sağlayabilme, bireysel veya grup çalışmalarında sorumluluk, işbirliği, dayanışma anlayışını; birbirleri arasında sevgi, saygı, yardımlaşma gibi duygu ve davranışları geliştirebilmektir.

Güzel Sanatlar Kulübü

Öğrencilerin boş vakitlerini en iyi şekilde geçirmeleri, toplumsal sorunlara farkındalıklarının artması, ve de en önemlisi sosyal risklerden uxzak bireyler olarak yetişmeleri için sanatsal faaliyetler düzenleyen bir kulüptür. Kulüp, kültür, sanatın herhangi bir dalıyla uğraşan bireylerin bir bilen-rehber hoca eşliğinde deneyip öğrenirken, üretirken daha duyarlı ve farkındalıkları daha açık bireyler olark gelişmelerine imkan sağladığına inanarak, heykel, gravür, seramik, cam ötölyelerinden oluşan bir dizi sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapar.

Halk Dansları Topluluğu

Halk Dansları Topluluğu 2004 yılında kurulmuştur. Kıbrıs Halk Dansları ve Türk Halk Dansları olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. 2009 yılında bünyesine farklı yörelerin oyunlarını da katmıştır. Halk Danslarına ilgi duyan tüm öğrenciler kulübe üye olabilmektedirler. Kulüp üyelerine profesyonel eğitmenler tarafından haftanın belirli günlerinde ücretsiz olarak eğitim verilmektedir. Halk Dansları Topluluğu üniversitemizi hem ülkemizde hem de uluslararası arenada başarıyla temsil etmektedir.

Hayvanlara Yardım Kulübü

Kulüp bir grup hayvansever öğretim elemanı ve öğrencilerin girişimiyle “ Gönüllülük Hareketi” olarak çalışmalara başlamıştır. Kulüp, DAÜ bünyesinde barınaklarda köpeklerin beslenmelerini, bakımlarını ve tedavilerini üstlenen, insan-hayvan ilişkisini olabilecek en iyi hale getirmeyi amaçlayan, hayvan sevgisini ve sokak hayvanlarına olan farkındalığı başta DAÜ öğrencileri olmak üzere tüm topluma aşılamayı amaçlayan bir gönüllüler kulübüdür.

Hukuk Kulübü

Hukuk fakültesi öğrencisi olan kulüp üyelerinin aldıkları hukuk eğitiminin yanı sıra; koordine bir şekilde kuramsal boyutta inceleme ve araştırma yapmaları, hukuk ve ilgili disiplinlerde bilimsel nitelikte çalışmalara katılmaları ve böylece mesleklerine daha iyi hazırlanmaları, yaptıkları çalışmalarla türk hukukuna kuramsal boyutta katkıda bulunmaları, hukuk öğrencilerine yönelik sosyal, kültürel ve bilimsel etkinliklere iştirak etmeleri ve tüm bunlarla hem türk hukuk öğrencilerinin mesleklerini daha nitelikli şekilde icra etmelerinin temeline, hem de hukuk bilimine katkıda bulunma amacına yönelik faaliyetlerde bulunur.

IEEE Öğrenci Kolu (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü)

İngilizce açılımı Institute of Electrical And Electronics Engineers olan bu kuruluş, mühendisliğin, yaratıcılık, geliştirme, bütünleştirme, paylaştırma ve işlevine; elektro teknolojiyi ve bilgi teknolojisine, insanlığa yararlı bilimlere ve uzmanlık alanlarına katkıda bulunan kar amacı olmayan teknik bir mesleki organizasyondur. IEEE Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Kolu 1995 yılında kurulmuştur. Daha çok mühendislik fakültesi öğrencilerine hitap etmiş olsa da yaptığı aktivitelerle başka bölüm öğrencileri tarafından da ilgiyle takip edilmektedir.

Kriket Kulübü

Çoğunluğunu Pakistan’lı öğrencilerden oluşan bir grup yabancı öğrencinin girişimiyle kurulmuştur. Amaç DAÜ’lü öğrencilerin farklı spor dallarını da tanımaları, farklı kültürlerle tanışmaları ve birlikte sosyalleşmeleridir. Kulüp kısa sürede hem ülke içinde hem de üniversiteler arası düzenlenen kriket turnuvalarında elde ettiği şampiyonluklarla üniversitenin ve kriket sporunun tanıtılmasına büyük ölçüde katkı yapmıştır.

Kızılay Öğrenci Kulübü

2018 yılında, geleceğin kızılaycılarını yetiştirmek ve sosyal platformlarda evrensel kızılay ilkelerini ve yardımseverlik değerlerini tanıtmaya yönelik etkinlikler yapmak amacıyla kurulmuştur.

LÖSEV

Toplumdaki bireylerin lösemi ve kanser hastalıkları ve bu hastalıkların nedenleri hakkında bilgilendirilmesi, lösemiyi ve kanseri önlemek için neler yapılabileceği hakkında bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, lösemi ve kanser hakkında çeşitli konferans ve seminerler düzenlenmesi ile lösemili çocuklar ve kanser hastaları yararına farkındalık yaratacak proje önerilerinde bulunma amacı güden bir kulüptür.

Model Birleşmiş Milletler Kulübü

Eğitim kurumlarının öğrencilerden delegeler çıkartarak belli ülkeler ve özellikle Birleşmiş Milletler kurumlarını temsil ettikleri eğitsel bir simülasyondur. Başka bir değişle katılımcı öğrencilerin farklı birleşmiş milletler komitelerinde farklı ülkelerin delegeleri olarak dünya sorunlarını tartıştıkları bir rol yapma konferansıdır. Konferanslarda öğrenciler temsil ettikleri ülkelerin dış siyasetine, politikasına ekonomik görüşlerine bağlı kalarak sorunlara çözüm üretmeye çalışırlar. Konferanslar genellikle ingilizce yapılmaktadır. Kulübümüz Türkiye ve diğer ülkelerde düzenlenen Model Birleşmiş Milletler konferanslarına üniversitemizi ve ülkemizi temsil eden delegeler göndermektedir. Bir Model Birleşmiş Milletler kulübü üyesi kulübün belirli aralıklarla düzenlediği gelişim etkinliklerinin etkisiyle, okulunu ve kulübünü her geçen gün daha iyi temsil edebilecek duruma gelir. Model Birleşmiş Milletler çalışmaları, delegelerin CV’lerinde uluslararası alanda kabul gören bir aktivite olarak yer alır.

Müzik Kulübü

Üniversitenin en aktif ve en eski kulüplerindendir. Kulüp bünyesinde kurulan ve düzenli olarak provalar yapan müzik grupları (pop, rock, türkü) üniversitenin neredeyse tüm etkinliklerinde performans sergileme şansına sahiptir. Müzik gruplarının ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlanan ve her yıl alt yapısı ve teknik olanakları artırılarak gruplar tarafından etkili bir şekilde kullanılan müzik stüdyosu kulübün DAÜ öğrencilerine ve kendi üyelerine sunduğu önemli bir ayrıcalıktır.

Okçuluk Kulübü

2016 yılında kurulmuştur. Doğu Akdeniz Üniversitesi Okçuluk Kulübü, DAÜ’lü öğrencilerin okçuluk sporunu sevmesi, takım ruhunun disiplinli ve koordşneli hareket edebilme becerilerinin geliştirliebilmesi amacıyla Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü çatısı altında kurulmuştur. Kulüp, alanında uzman bir eğitmen yardımıyla teorik ve pratik eğitimler vererek profesyonel takımlar ile ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak DAÜ’yü bilimin yanısıra sportif faaliyetlerle de tanıtmayı hedefler.

Özel Eğitim Kulübü

Kulübün temel hedefi özel gereksinimli bireylerin toplumsal sorunlarına farkındalık yaratmak, toplumun bilinçlenmesine yönelik eğitici faaliyetler düzenlemektir. Bir taraftan toplumu eğitirken diğer taraftan özel bireyleri topluma kazandırmayı hedefler.

Psikoloji Öğrencileri Kulübü

Psikoloji Öğrencileri Kulübü, Psikoloji Bölümü’nde okuyan öğrencilerin oluşturduğu bir kulüptür. Kulüp bünyesinde düzenlenen etkinliklerin ana hedefi psikoloji eğitimi alan öğrencilerin kariyer gelişimlerine yön verecek şekilde planlanmasıdır. Her yıl birbirinden farklı içeriklerde etkinlikler düzenleyen kulüp geleneksel olarak düzenlenen “Psikoloji Günleri” adlı konferansında ev sahipliğini üstlenmektedir. Kulüp düzenlediği etkinliklerin Türkçe ve İngilizce olarak yapılmasına önem vermektedir. Düzenlenen etkinliklere sadece bölüm öğrencileri değil psikolojiye ilgi duyan tüm öğrenciler katılabilmektedir.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Kulübü

PDR kulübü, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü öğrencilerinin yanı sıra diğer bölüm öğrencilerinin de kişisel gelişimlerini desteklemek, psikolojik danışma ve rehberlik alanındaki gelişmelerden haberdar ederek mesleki gelişimlerine katkı sunmak amacıyla kültürel, sosyal ve eğitsel alanda birçok etkinlik düzenlemektedir.

Robotik ve Otomasyon Kulübü

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü altında başarılı çalışmalar yapan kulüp uluslararası alanda elde ettiği başarılarla üniversitemizin tanıtımına yönelik önemli katkı yapmıştır. Türkiye ve dünyadaki robot uygulamalarını yakından takip ederek öğrencilerin akademik gelişmelerine katkıda bulunarak, Robot ve Otomasyon sistemlerine olan ilginin artırılmasına yönelik eğitim ve araştırma amaçlı projeler tasarlar, üretir ve geliştirir.

Satranç Kulübü

Doğu Akdeniz üniversitesinde öğrenim gören farklı öğrencileri aynı çatı altında toplayıp satranç oyunları ve etkili satranç oyunları düzenlemek ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunup onların araştırıcı, yaratıcı ve farklılıklara hoşgörü ile bakan satranç ustası kişiler olarak yetişmelerine olanak sağlamaktır.

Sinema Kulübü

Kulübün başlıca amaçları çeşitli film gösterimleri organize edip film analizleri ve söyleşileri organize etmek; kulüp üyeleri, kulüp eğitmenleri ve sinema sektöründe çalışan davetli uzmanlar arasında bir iş birliği sağlamaktır. Ayrıca senaryo yazımından, sinema ve televizyonda yapım süreçlerine, yapım sonrası kurgu tekniklerine kadar geniş bir yelpazede atölye çalışmaları ve kurslar kulüp aktiviteleri arasında yer alır. Sinema tarihi, film teorileri ve güncel sinema tartışmaları üzerine söyleşi ve paneller yurt içi ve yurt dışından tanınmış yapımcı, oyuncu ve yönetmenlerle ortak projeler dahilinde organize edilmektedir. Bu yönde sinemanın toplumsal iletişim, etkileşim ve sosyalleşme dinamizmlerine katkı sağlamanın yanında, belgesel, kamu spotu vb. projelerle de topluma hizmet ve sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmek de ayrıca kulüp misyonu dahilindedir.

Tasarım Kulübü

Mimarlık Fakültesi’nden bir grup öğrencinin girişimi ile kurulmuştur. Düzenlenen birçok sosyal, sanatsal ve akademik etkinlikler yardımıyla öğrencilerin hayata ve kariyerlerine daha donanımlı bir şekilde hazırlanmaları, ve dünyaya daha geniş bir vizyondan bakabilen bireyler olarak yetişmeleri hadeflenmektedir. Mimarlık Fakültesi ve kulüp işbirliğinde geleneksel olarak düzenlenen ‘Uluslararası Tasarım Haftası’ çerçevesinde kulüp üyeleri ve ayni zamanda tasarıma gönül vermiş tüm öğrenciler farklı ve geniş ilgi alanlarını kapsayan atölyelelerde yurt dışından ve yurt içinden misafir edilen bir çok tanınmış tasarımcı ile buluşup birlikte çalışma olanağı bulurlar.

Tavla Kulübü

2018 yılında kurulmuştur. Asırlara dayanan geçmişi ile bugün halen dünyanın en yaygın masa oyunlarından biri olan “Geleneksel Tavla” oyunlarına gönül veren DAÜ’lü tavla sever öğrencileri bir çatı altında toplamak, dostluk ve dayanışmayı ön plana çıkaran turnuvalar düzenlemek amacıyla Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü bünyesinde kurulmuştur.

Tiyatro Topluluğu

Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü bünyesinde kurulan ve başarılı sahne performansları ve gösterileri ile dikkat çeken kulüplerdendir. Yılda 3 veya 4 kez oyun sergilemektedirler. Öğrencilerin kendilerini oyun, drama ve tiyatro yoluyla ifade ederek sosyalleşmelerini ve yeteneklerini geliştirmelerini sağlamak birincil amaçtır. Profesyonel eğitmen yardımıyla oyunculuk, etkili konuşma ve kalabalığa hitap edebilme konularında eğitim almaktadırlar.

ultrAslan DAÜ

ultrAslan Doğu Akdeniz Üniversitesi, Türkiye’nin en büyük taraftar topluluğu ve sivil toplum örgütü olan ultrAslan’ın üniversite temsilciliklerinden biridir. 2001 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde okuyan bir grup Galatasaray’lı öğrencinin girişimiyle kurulmuştur. Kulübün öncelikli amacı üniversite çatısı altında yer alan tüm Galatasaray taraftarlarını bir araya toplayarak, birlik ve beraberliğin sağlanmasıdır. Kulüp, pankart boyama yarışmaları, birlikte maç izleme organizasyonları yanısıra sosyal sorumluluk projeleri ile de öne çıkmıştır.

Uluslararası İlişkiler Kulübü

Konferans, söyleşi, panel, sempozyum, atölye çalışması, diplomasi gezileri vb. aktiviteler düzenler. Bilgilendirici yayınlar yapar; dergi, broşür vs. yayın faaliyetlerinde bulunur. Ulusal ve uluslararası gündemi yakından takip ederek öğrencilerin fikirlerini özgürce beyan edebileceği ortamı sağlar.

Unicorn LGBTQ Kulübü

Lezbiyen, gay, biseksüel, trangender ve queer bireylerin toplumsal sorunlarına farkındalık yaratmak, insan hakları ve özgürlüğü için çalışmalar yürütmek ve faaliyetler planlamak amacıyla 2015 yılında Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü bünyesinde kurulmuştur.

Yeşilay Öğrenci Kulübü

DAÜ öğrencilerini bağımlılıklar ve zararlı alışkanlıklar hakkında bilinçlendirip, bağımlıklıkbaşlangıcını engelleyip, veya var olan bağımlılığı farkettirip, bu bağımlılıklardan kurtulmak isteyen kişileri ilgili uzmanlara yönlendirmeyi amaçlamaktadır. Kulüp düzenlediği sosyal etkinlikler yardımıyla öğrencilerin sigara, alkol, uyuşturucu, sosyal medya gibi bağımlılıkların yerini doldurarak güzel alışkanlıklar edinecekleri sosyal bir ortam yaratır.

Yüzme Kulübü

Yüzme Kulübü 1995 yılında Öğrenci Aktivite Merkezi bünyesinde kurulmuştur. Kurulduğu yıldan bu yana yüzme sporuna gönül vermiş, deneyimli ve lisanslı yüzücülere düzenli olarak olimpik havuzda idman yapma şansı vermiştir. Katıldığı ilk yarışıma olan “Üniversiteler Arası Yüzme Yarışların’da bayanlar ve erkekler kategorisinde şampiyonluk elde etmiştir. O günden bu yana KKTC’deki en başarılı yüzme takımlarından biri olmuştur.

İletişim

Adres:
Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü,

Doğu Akdeniz Üniversitesi
Gazimağusa, 99628, Kuzey Kıbrıs
Mersin 10, Turkey

Tel: +90 392 630 2671
Faks: +90 392 630 1249
Web: https://activity.emu.edu.tr
E-posta: activity@emu.edu.tr


DAÜ Web Siteleri