Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mühendislik Fakültesi, Makina Mühendisliği Bölümü tarafından geliştirilen ve Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nün kabuk tasarımı katkılarıyla hazırlanan elektrikli araç "Z-Zero", katıldığı "TÜBİTAK Efficiency Challenge Electric Vehicle" (Batarya Elektrik Enerjili Araç Yarışları – Elektromobil 2017) yarışmasında tasarım ödülüne layık görüldü.
Türkiye’nin Kocaeli ilinde yer alan Körfez Yarış Pisti’nde 21-24 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen teknik ve dinamik sürüç kontrolünden ilk seferde geçen "Z-Zero", 27 Ağustos 2017 tarihinde Türkiye’den ve yurtdışından 54 farklı üniversitenin oluşturduğu 70 farklı takımla mücadele ederek yarışı 20. sırada tamamladı.
![DAÜ "Z-Zero"dan Gurulandıran Başarı](/PublishingImages/News-Events/2017/09/z-zero-03.jpg)
Enerji verimliliğinin amaçlandığı ve en az enerji harcayan aracın kazandığı yarışma sonucunda DAÜ "Z-Zero", mekanik ve elektronik alanında kazandığı tasarım ödülü ile tüm DAÜ ailesini gururlandırdı. Tasarım Ödülü; ürünün/aracın mekanik tasarımı, mühendislik çalışması ve yerlilik açısından üstün bulunan/yenilik getiren takıma verilen ödüldür. Ödül değerlendirmesinde takımlar tarafından sunulan teknik tasarım raporu ve yarış haftasında yapılan incelemeler göz önünde bulundurulmaktadır.
"Z-Zero" Tamamen DAÜ Bünyesinde Geliştirildi
DAÜ Mühendislik Fakültesi, Makina Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı ve Mekatronik Programı Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Davut Solyalı tarafından yürütülen elektrikli araç projesi "Z-Zero" ekibinde özellikle lisans ve lisansüstü öğrencilere yer verildi. Tamamıyla DAÜ bünyesinde geliştirilen "Z-Zero", üniversitenin kendi imkanları ve öğrencileri tarafından tasarlandı ve üretildi. Tasarım ve üretim TÜBİTAK’ın belirlediği kurallar ve kıstaslar doğrultusunda gerçekleştirildi. Proje kapsamında en verimli Batarya Elektrik Enerjili Araç’ın üretilmesi hedef alındı.
!["Z-Zero" ekibi](/PublishingImages/News-Events/2017/09/z-zero-02.jpg)